Však už mě znáte. Dělám s holkami šťávy pravidelně. Dokonce jsem jimi někdy i „donucena“, aby byla šťáva ráno, odpoledne a večer. smiley Holky to nejen baví, ale hlavně: holkám šťávy moc chutnají a obsahují opravdu hodně vitamínů. Co více si mohu jako matka přát?

V posledních dnech jsem se pozastavila, kolik je ovocného nebo zeleninového odpadu ze šťáv a zda by nešel zužitkovat. Opravdu to jde! Sama jsem se o tom přesvědčila.

Tuto odpadovou „drť“ je možné využít například:

  • na základ těsta do buchty či perníku
  • přidáním do pečeného čaje
  • přidáním do marmelády, když si ji sami vyrábíme doma
  • zvláště zeleninovou „drť“ je velmi dobré využívat pod maso, do pomazánek či krémových polévek.

Vždy se snažte oddělit od sebe jednotlivé druhy dužiny

Je mi jasné, že spousta z nás miluje různé variace ovocných a zeleninových šťáv. Prozradím vám moje poznatky, co jsme s holkami vypozorovaly. Můžete kombinovat ovoce a zeleninu podle libosti, ale vždy se snažte oddělit od sebe jednotlivé druhy dužiny.

Jako příklad uvedu kombinaci mrkve a pomeranče. Tuto variaci má ráda spousta z nás. Holky, když odšťavňujeme v odšťavňovači Kuvings C9500, chtějí neustále přidávat. Šťáva jim velmi chutná. Jenže, právě hořká dužina citrusových plodů by mohla způsobit při úpravě pokrmů narušení chutí. Samozřejmě, není to jen u citrusových plodů, je to i u velmi aromatického ovoce nebo zeleniny.

Jak nejlépe zužitkovat dužinu z mrkve nebo jablka?

Právě dužinu z mrkve je možné využít mnoha způsoby. Zapůsobíte tak nejen na své ratolesti, ale i na svého manžela.wink

Pokud k dužině přidáte trochu medu, zakápnete olivovým olejem, přidáte celozrnnou mouku (může být i normální polohrubá mouka) smíchanou s práškem do pečiva – vznikne vám roztíratelná hmota. Dejte do středně vyhřáté trouby a za chvíli máte dokonalé, sladké pokušení.

Doma jsou v největší oblibě „tyčinky“. Právě z odpadu z mrkve a jablka vykouzlím pro děti výbornou a chutnou svačinku. Jen u jablka bych doporučila odpad zakápnout citrónovou šťávou, aby nedošlo ke ztmavnutí.

K této směsi přimíchám vločky, oříšky, rozinky, med, trošku pravého kakaa a rozmačkám banán. Protože holky mají rády semínka, tak jim tam čas od času přidám buď lněné, nebo slunečnicové semínko. Každý si může zvolit podle chuti.

Vzniklou směs rozložím na plech s pečicím papírem. Směs by měla mít silnější vrstvu a pozvolna „suším“ na padesát stupňů v troubě anebo mohu využít i sušičku ovoce a zeleniny. Záleží už na každém z vás, kdo je na co zvyklý. V průběhu pečení, jak začne smět tvrdnout, ji přetočím a nakrájím na pásky. Dětičky jsou při svačince naprosto spokojené.heart

Mrkev má nejednu výhodu, a proto se dá kombinovat vícero způsoby. Pokud máte dužinu z mrkve a dužinu z červené řepy, poradím vám, co z toho připravit.

Výborný, jak holky říkají: „Salátek“

Nejprve si připravím zálivku z česneku, olivového oleje a citrónové šťávy. Na spodek misky nastrouhám celer, poté dám dužinu z červené řepy, zálivku, dužinu z mrkve a tak to několikrát prokládám. Nakonec přimíchám zakysanou smetanu a výsledkem je rychlý a lahodný salát. Nevěříte? Doporučuji vyzkoušet.

Už od mala jsem slýchávala, že se jídlo nevyhazuje. A tuto větu jsem si vzala nejen od svých rodičů, ale i prarodičů k srdci. I se svými dětmi takto přistupuji k jídlu. I proto mě napadlo, jak nejlépe a hlavně chutně využít odpad, který vznikne při odšťavnění.

Moje holčičky dovedou ocenit chutná jídla. Proto všem doporučujeme vyzkoušet naše malé vychytávky. Uvidíte, že i vám zachutnají.