Pokud toužíte jako já své rodině dopřát to nejlepší, je odšťavňování ovoce a zeleniny správnou volbou. Do sklenice šťávy se vejde tolik vitamínů a živin, kolik nejen mé holčičky potřebují. Významným pozitivem při pití šťáv je, že nedodávám tělu žádné chemické látky. Neboť udělat si zdravou šťávu není vůbec složité. Zvládnou to i mé holčičky a někdy nám pomáhá i nevlastní brácha smiley Stejně jako každá maminka chci i já pro své děti to nejlepší.

Každý druh ovoce a zeleniny má své specifické vlastnosti, které podporují náš organismus

V první řadě je potřeba před odšťavňováním pořádně ovoce a zeleninu umýt. U ovoce s pevnou slupkou (banány, meloun, ananas, mango…) je nezbytné nejprve odstranit pevnou část slupky a teprve poté odšťavnit.

Vodní meloun je jednou z nejdravějších potravin světa. Obsahuje vysoké množství vody a vitamínu B6, dále draslík a sodík. Šťáva z melounu má osvěžující a příjemnou chuť. Hlavně holky ji „milují“. Doma ji kombinujeme opravdu se vším.

Možná jste se pozastavili nad slovíčkem „banán a odšťavňování“. Ano, i banán lze dát do odšťavňovače. Šťávě dodá plnější, krémovitější chuť. Jen je potřeba dát pozor při postupu odšťavňování.

Odšťavňujeme banán

Nejprve si do odšťavňovače dám jablko a prokládám banánem s jablkem. Nikdy neodšťavňujte banán samotný. Zaneslo by se síto a již by nešlo dále odšťavňovat.

Moje holčičky ovocnou kombinaci s banánem milují. A i pomocí něj je mohu obelstít.wink Kdybych jim dala například šťávu ze samotného špenátu nebo salátu, nevypijí ji. Ale v okamžiku zkombinování s banánem si přidají. No, maminka ví, jak na ně.heart

Odšťavňovač Kuvings C9500 zvládne „pochroustat“ celá jablka

Při odšťavňování jablka či hrušky v běžných odšťavňovačích je nejlepší se zbavit v prvé řadě jádřinců, aby odšťavňovač zvládl ovoce odšťavnit a nevydával u toho různé „pazvuky“ nebo se úplně „nezasekl“. U Kuvingsu C9500  je jedna velká výhoda. On zvládne „vše“ bez problémů. Pokud se mi nechce odstranit jádřinec, dám jablko i hrušku celou.

Je pravdou, že i já u našeho odšťavňovače musím někdy jablka půlit. Není to z toho důvodu, že by to odšťavnit nezvládl, ale jak máme na zahradě „gigantické“ odrůdy, jablka plnicím otvorem nemají šanci projít.

Jablka mají na náš organismus blahodárný vliv. Obsahují vitamíny A, C, B, minerály, čistí organismus a v neposlední řadě jsou výborným antioxidantem. Tak jsem si s holkami řekla, že si tedy uděláme jablíčkovou šťávu. Poněvadž je u nás opravdu oblíbená, holky jí vyrobily skoro dva litry. Vůbec s ničím ji nekombinujeme. Adélka i Anička ji mají rády samotnou.

Každá si nalila do své skleničky a já dala zbytek šťávy do lednice. Pokud se budete chtít opravdu „pročistit“, vezměte šťávu z lednice, vypijte jí skoro dva litry a uvidíte. laugh Manžel i děti kroutili hlavou, že taková „šílenost“ může napadnout opravdu jen mě. blush

Neobyčejná jablečná šťáva, aneb tipy na dochucení

Pokud se vám zdá, že je jablečná šťáva sladká, odšťavněte nebo do ní nakapejte minimálně půlku citrónu.

Často při odšťavňování prokládáme jablíčka mátou. Jak se říká: „fantazii se meze nekladou“.

A holky přišly i s touto variací. Když peču doma jablečný štrúdl, nesmí chybět skořice. Vzhledem k tomu, že mají holky jablíčka spojená s chutí skořice, někdy přidáme do šťávy i špetku skořice. Ta kombinace je nepopsatelná. yes Doporučujeme všem!

I peckové ovoce se dá odšťavnit

Velmi dobrým a chutným ovocem na odšťavňování je peckovité ovoce (broskve, meruňky, švestky, nektarinky i třešně). Ovoce je potřeba před samotným zpracováním vypeckovat.

U meruněk, švestek, broskví, ale i u přezrálých jablek je potřeba si dát pozor. Mají tendenci zalepit „šneka“ a pokračovat můžete až po jeho vyčištění.

Zde vám mohu dát dvě rady:

  • využijte síto na smoothie
     
  • kombinujte takové ovoce s jinou tvrdší surovinou, například mrkví. Zajistíte tím lepší a snadnější průchodnost a nebude docházet k nalepení surovin na stěnu a ani na síto.

Pomerančová klasika

I u nás je pomerančová šťáva klasikou, na kterou při snídani či večeři nedáme dopustit. Holčičky milují pomerančovou šťávu. Už jsem se setkala s názory, že někdo odšťavňuje i celý pomeranč. Nedovedu si to osobně představit. Kůra je často chemicky ošetřena a hlavně samotná šťáva z ní je nepříjemně hořká.

Pokud používáme na odšťavnění citrusové ovoce, odstraním slupku. Odšťavňovač s tímto druhem ovoce nemá vůbec žádný problém.

Jednou jsme s holkami zkoušely odšťavnit grapefruit – já jsem šťávu vypila, ale na holky už byla dost kyselá, i když jsem ji zkombinovala s banánem nebo jablíčkem.

Využijte i kořenovou zeleninu

Pro odšťavňování je naprosto ideální kořenová zelenina (mrkev, petržel, celer). I přesto, že je zelenina tvrdá, obsahuje dostatek šťávy a zajistí příjemnou chuť šťávy. Odšťavňovač Kuvings C9500 zvládne „pochroustat“ celou mrkev, i když to možná zní neuvěřitelně.

Z vlastní zkušenosti doporučuji, pokud odšťavňujete mrkev v celku, je lepší ji do odšťavňovače vkládat postupně. Zajistí se tím lepší průchodnost šnekem. Jde o to, aby se mrkev „nezasekla“ ve šneku, když by jí tam bylo hodně.

„Fresh“ šťáva z listové zeleniny

Říká se, že pokud odšťavňujete listovou zeleninu, jste už opravdoví vyznavači zdravotního životního stylu. A víte proč? Šťávy mají specifickou chuť, ale musím říci, že v naší rodině velmi oblíbenou.

Odšťavovač si snadno poradí s listovou zeleninou, ale je určitě dobré ji prokládat například okurkou, rajčetem nebo pro holky oblíbeným jablíčkem či mrkvičkou. U nás „zelený nápoj“ je velmi častou svačinkou, kterou holky zbožňují.

Bez ovocných a zeleninových šťáv to u nás prostě nejde

Doma si už bez čerstvých šťáv z ovoce a zeleniny nedovedeme představit být. Pití těchto šťáv je chutné, rozmanité, plné vitamínů a zdravé. Velkou výhodou je, že neobsahují konzervanty a jsou bez pasterizace. Vzhledem k tomu, že u nás šťáva nemá dlouhou životnost (není to z toho důvodu, že by nikomu nechutnala, ale protože ji holky hned vypijí), nedochází k velké ztrátě antioxidantů a vitamínu C, pro tělo tak významných. Je skvělé, že si můžeme sami doma připravit šťávu, jež posílí imunitu, očistí organismus, zlepší pokožku a podpoří tvorbu červených krvinek.